Rok szkolny 2024/2025
- 15.Ogólnopolski Projekt Edukacyjny-Młodzi głosują-P.J.Nowak
- 14.Projekt - Książki bez recepty-P.M.Szymańska i P.M.Pisiewicz
- 13.Projekt-Akademia Lubella-P.M.Lorens
- 12.Projekt-Stacja Galaxy-P.B.Podraza
- 11.Projekt historyczny pt. ,,Wywiad z...-kl.7a - P.A.Jabłońska
- 10.Projekt - Zdrowe odżywianie to styl życia-P.R.Tarnowska
- 9.Projekt wokalny - Muzycznie razem - P.A.Tomczyk
- 8.Projekt - „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”: - P.S.Sowa
- 7.Projekt - Przygody przedsiębiorczego Dżeka - kl. 4a - Sebastian Sowa
- 6.Ogólnopolski Projek Edukacyjny - Od grosika do złotówki - kl.2 - P.B.Budzyń,P.M.Szymańska
- 5.Projekt - Zdrowie i emocje-P.K.Oleś-Olejniczak
- 4.Projekt - Opowieści drzewa-P.M.Lorens
- 3.Projekt - Canvastyczny rok szkolny-P.H.Zagrodnik
- 2.Projekt - Bakcyl-Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży-P.S.Sowa
- 1.Projekt - Poznaj swojego sąsiada-kl.1-3-P.B.Podraza
8.Projekt - „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”: - P.S.Sowa
Projekt - „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie.
Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”
Wzruszenia, harcerskie piosenki i wspomnienia – właśnie taki klimat towarzyszył podsumowaniu projektu „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie. Rozmowy międzypokoleniowe o tożsamości”, które odbyło się w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu 14.11.2024.
Podczas wydarzenia młodzież z zagłębiowskich szkół podstawowych i średnich wraz z seniorami – świadkami historii, a także nauczyciele, pasjonaci lokalnej historii i przedstawiciele sosnowieckiego harcerstwa, spotkali się, by wspólnie świętować efekty swojej pracy.
Zebranych przywitał prof. dr hab. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego i opiekun merytoryczny projektu. Podkreślił on wyjątkowość zagłębiowskiej tożsamości, ukształtowanej przez rozwój przemysłu, wielokulturowość i zrywy niepodległościowe.
Dr Agata Muszyńska i dr Daria Więcławek przypomniały ideę projektu: utrwalenie głosu starszego pokolenia i jego wspomnień jako kluczowego elementu zachowania dziedzictwa regionu. Na wystawie, będącej najważniejszym efektem działań, młodzież zaprezentowała nagrania rozmów z seniorami – pełne osobistych historii, wspomnień o dawnej codzienności i ważnych miejscach dla lokalnej społeczności.
Te wyjątkowe świadectwa zostały zapisane, by służyć przyszłym badaniom i wzbogacić archiwum Działu Historii muzeum. Dwa wywiady zostały szczególnie wyróżnione:
Wiktoria Brudnicka-Henning wzruszyła wszystkich nagraniem wspomnień swojej śp. prababci, które zarejestrowała z niezwykłą dojrzałością i czułością.
Wiktor Dudek zachwycił ciekawą narracją i pomysłowością w terenie.
Podczas spotkania uczestnicy mogli zobaczyć dokumentację projektu i wystawę wzbogaconą o kody QR – pozwalające odsłuchać nagrania z wywiadów. Wystawa jest obecnie prezentowana w mobilnym systemie w Szkole Podstawowej nr 25 i można ją oglądać do 30 listopada.
Wszystkim uczestnikom – młodzieży, seniorom i nauczycielom – wręczono podziękowania oraz nagrody za ich wkład w budowanie świadomości o małej ojczyźnie i jej dziedzictwie.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://sp22sosnowiec.edupage.org/album/#photos:album:3712
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------