• 2021/2022

          • Chlebowa Chata - Górki Małe - k/Brennej - kl.1-3

                 

            Dnia 21 kwietnia 2022 r. klasy 1-3  wybrały sie na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych k/ Brennej.

            Czy to Agroturystyka? Muzeum? Skansen?

            Chlebowa Chata - to tak naprawdę dawna wieś w pigułce, tyle że jakby... ożywiona. Okolice piękne, nastrój polskiej wsi, wiatrak, piękna pogoda i Chlebowa Chata. Cztery kąty i piec piąty - Nie ma domu bez pieca. To właśnie piec jest sercem Chlebowej Chaty, w której dowiedzieliśmy się jak nasze babcie piekły chleb w domu 100 lat temu i tak samo jak robiły masło, dlatego cały pokaz odbywa się w miejscu, które wprowadza nas w klimat tamtych czasów.

            Jak wyglądało dawniej zwykłe życie?

            Misją tego miejsca jest odbudowanie szacunku do chleba i ludzkiej pracy.

            Nie można zapomnieć, że pachnący bochen chleba, to owoc pracy rąk nie tylko piekarza, ale w dużej mierze także rolnika, który cały rok dbał o wyrośnięcie zboża - drogę "od ziarenka do bochenka".

            Aby zaspokoić pierwszy głód świeżego pieczywa, przed upieczeniem chleba wkładano do pieca podpłomyk.

            Zazwyczaj robiono jednego większego i grubszego podpłomyka dla całej rodziny - tu każdy robi własnego. Po upieczeniu smarowaliśmy go smalcem lub masłem, a także polewaliśmy miodem. Do popicia była kawa zbożowa z mlekiem. Tak proste jedzenie. 

            Uformowanie, upieczenie i zjedzenie własnego podpłomyka to jedna z głównych atrakcji Chlebowej Chaty, na długo zapada w pamięci.

            Jak to ujął pewien turysta - Z Chaty wyszło nas dwóch, ja i mój brzuch.


            https://www.chlebowachata.pl/filmy/wypiek-chleba


            Samo słuchanie i patrzenie dla dzieci to byłaby nuda ale tu dzieci mogły mielić na żarnach, pomłócić cepem, poczuć się jak traktorzysta na powojennym Ursusie i kilku innych traktorach, wsiadać na sanie i bryczki, wejść na stary motocykl lub do wanny, a to jeszcze nie wszystko.

            Atrakcji moc...Ser, masło, maślanka

            Z czego powstają i jakich narzędzi należy użyć?

            Mleko wraz ze śmietaną jest tutaj kluczowe. Ze zbieraniem śmietany na początku radzono sobie chochlą, aby z czasem dojść do wirówek, które znacznie usprawniły proces. Do ubicia masła potrzebna jest nam maselnica. Na końcu ubite masło przekładamy do pięknej rzeźbionej ćwiartki.

            Pszczoły

            Ile kilometrów muszą latać pszczoły aby powstał jeden słoik miodu?

            Podstawowa odpowiedź, to: zależy. Przy odległości ula od kwiatów około 1km dodając loty pszczół otrzymamy wynik 40 000 km! Czyli ziemia okrążona dookoła wzdłuż równika. Dowiedzieliśmy się też, co robić by nie zostać użądlonym przez pszczołę, dlaczego pszczoła nie dostałaby prawa jazdy, co znaczą jej dzikie tańce w ulu, co nieco o pszczelim McDonaldzie i wiele, wiele innych.

            Na koniec jeszcze kozy, owce, króliki i, i pamiątki. Nie ma udanej wycieczki bez przywiezionej pamiątki. Wróciliśmy nakarmieni i co tu ukrywać trochę zmęczeni.... ale zadowoleni. Cel spełniony.


            https://sp22sosnowiec.edupage.org/album/#photos:album:1863