• Wizja i misja szkoły

OD LOKALNEGO PATRIOTY

DO TOLERANCYJNEGO

I WYKSZTAŁCONEGO EUROPEJCZYKA

Szkoła nasza stwarza szansę zdobycia rzetelnej wiedzy ogólnej, umożliwia rozwój zainteresowań uczniów, sprzyja wzajemnemu poznaniu się i budowaniu atmosfery zrozumienia i partnerstwa.

• Absolwent naszej szkoły jest przygotowany do życia w warunkach współczesnego świata.
          • Potrafi krytycznie myśleć i świadomie wykorzystywać własną aktywność.
          • Chętnie pomaga innym, ma poczucie odpowiedzialności.
          • Jest samodzielny i przedsiębiorczy.

Misja szkoły:

1. Prawa dziecka i człowieka wyznaczają kierunki działań wychowawczych.

2. Szkoła zapewnia wysoką jakość kształcenia.

3. Szkoła stwarza optymalne warunki dla rozwoju każdego ucznia, aby umożliwić mu osiąganie    sukcesów w dalszym procesie kształcenia.

4. Atmosfera w szkole sprzyja efektywnej współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców.

5. Szkoła umożliwia rozwój zawodowy pracującym w niej nauczycielom.

6. Kwalifikacje kadry pedagogicznej umożliwiają realizację przyjętych przez szkołę zadań ustawowych i własnych.

7. Dyrekcja w zarządzaniu szkołą kieruje się dobrem uczniów i szanuje godność pracowników.

8. Relacje społeczności szkolnej oparte są na powszechnie akceptowanych normach społecznych i etycznych.

9. Uczniowie, nauczyciele i rodzice - cenią takie wartości jak: poszanowanie godności drugiego człowieka, mądrość, uczciwość, tolerancję, prawdomówność, solidarność społeczną.

10. Wszelkie problemy na terenie szkoły są rozwiązywane przez mediację.

11. Uczniowie poznają i stosują w życiu zasady samorządności.

12. Oddziaływania profilaktyczno - terapeutyczne mają na celu dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne uczniów.

13. Szkoła zapobiega patologiom, agresji i uzależnieniom.

14. Szkoła współpracuje z instytucjami i organizacjami świadczącymi pomoc specjalistyczną i materialną.

15. Działania szkoły są zgodne z oczekiwaniami środowiska.

Model absolwenta:

Absolwent naszej szkoły:

* zdobywa rzetelną wiedzę ogólną,
          * dużo wymaga od siebie,
          * potrafi krytycznie myśleć i wykorzystywać wiedzę w praktyce,
          * ma szerokie zainteresowania,
          * jest twórczy i aktywny w życiu społecznym,
          * jest samodzielny i przedsiębiorczy,
          * zna historię i kulturę naszego regionu i narodu oraz innych narodów w stopniu  umożliwiającym orientację we współczesnym świecie,
          * ma własny system wartości, w którym za najważniejsze uznaje: poszanowanie godności drugiego człowieka, prawdę, dobro, miłosierdzie,
          * buduje atmosferę zrozumienia i pozytywne relacje w środowisku,
          * emanuje pozytywną energią,
          * dba o kondycję psychiczną i fizyczną,
          * ma poczucie odpowiedzialności w obliczu wykonywanych przez siebie zadań,
          * chętnie pomaga innym,
          * wszystko co czyni, czyni dla dobra swojego i wspólnego.

Cele wynikające z wizji i misji szkoły:

1. Szkoła realizuje Podstawę Programową Kształcenia Ogólnego dla Szkół Podstawowych.

2. Działania szkoły służą wszechstronnemu rozwojowi ucznia, przygotowaniu go do życia i podejmowania kolejnych zadań edukacyjnych.

3. Szkoła wspiera osiąganie przez uczniów sukcesu edukacyjnego.

4. Szkoła oferuje uczniom możliwość uczestnictwa w różnych zajęciach pozalekcyjnych.

5. Szkoła dba o rozwój zawodowy nauczycieli.

6. Relacje między uczniami uwzględniają ich prawa i obowiązki, oparte są na dialogu.

7. Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego  i psychicznego.

8. Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym.

9. Szkoła promuje swoje osiągnięcia i dba o swój wizerunek w środowisku lokalnym.