• Uroczystość nadania imienia i sztandaru szkole

• AGATA MRÓZ - patronką Szkoły Podstawowej Nr 22 w Sosnowcu

Nadanie imienia i sztandaru szkole

Dnia 11 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia i sztandaru Szkole Podstawowej nr 22 w Sosnowcu.

Zmianę patrona zainicjowała poprzednia Dyrekcja szkoły – P. Dyrektor - Anna Cygan z P.Wicedyrektorem Bogusławem Bieryło, którzy to doprowadzili do uruchomienia całej procedury zmiany patrona, wyborów i złożenia wniosku z prośbą podjęcia uchwały o zmianę patrona.

Od wielu miesięcy na tę właśnie chwilę czekaliśmy z niecierpliwością, angażując się w różne działania, które mogłyby uświetnić ten czerwcowy dzień. Odbyło się szereg konkursów tematycznych: plastycznych, literackich, na prezentację multimedialną. Klasy młodsze odbywały pogadanki w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Parkowej, gdzie wykonywały prace plastyczno-techniczne na temat Agaty Mróz. Rodzice natomiast uczestniczyli w projekcji filmu o Agacie Mróz - "Nad życie".

Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła się od mszy świętej w Bazylice Katedralnej - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu,  gdzie zgromadzili się zaproszeni honorowi goście, dyrekcja, nauczyciele, obecni i byli pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice oraz mieszkańcy miasta. Mszę św. odprawił Ksiądz Proboszcz – Jan Gaik.
          Pani Dyrektor szkoły – Bożena Lysko reprezentująca całe grono pedagogiczne i wszystkich pracowników szkoły wraz z przedstawicielami rodziców prosili Księdza Proboszcza – Jana Gaika o poświęcenie i pobłogosławienie sztandaru Szkoły Podstawowej Nr 22 w Sosnowcu.

Ksiądz Proboszcz w homilii przedstawił dawne znaczenie sztandaru dla ojczyzny jak i teraźniejsze dla naszej szkoły. Nawiązał też do patrona szkoły – Agaty Mróz, która w tak młodym wieku osiągnęła wiele sukcesów w sporcie. Zachęcał do stawiania sobie szczytnych celów i ich realizacji. Społeczność uczniowska z wielkim wzruszeniem i przejęciem wysłuchała tych słów.

Po poświeceniu sztandaru

Ksiądz Proboszcz – Jan Gaik poprosił

Panią Dyrektor – Bożenę Lysko o ucałowanie sztandaru.

Po zakończonej mszy św. wszyscy w uroczystym pochodzie przemaszerowaliśmy z bazyliki katedralnej do szkoły ulicami miasta na kolejną część ceremonii.
          P.Dyrektor szkoły Bożena Lysko serdecznie powitała przybyłych gości i podkreśliła, jak szczególnym w historii szkoły jest dzień nadania imienia i sztandaru szkoły.

Panie prowadzące całą uroczystość – P. Urszula Wawrzyn-Trzewik, P. Anna Jabłońska, P. Katarzyna Bugajska i P. Urszula Lechowska powitały zaproszonych gości i przedstawiły społeczności szkolnej i ich rodzicom.

Z okazji tak wyjątkowego i niecodziennego wydarzenia w życiu naszej szkoły mogliśmy gościć najważniejszych przedstawicieli naszego miasta i regionu z P.Prezydentem Sosnowca – Arkadiuszem Chęcińskim na czele.

Przybyli także:

– P. Zbigniew Byszewski – Wydział Edukacji, P.Prezes Fundacji – "Kropla Życia" - Edward Długaj, P. Stanisław Binkiewicz - pierwszy trener Agaty Mróz -podarował szkole piłkę, którą grała Agata, Była też P.Halina Sobańska Przewodnicząca Komisji Oświaty RM Sosnowca, dyrektorzy pobliskich szkół podstawowych, sympatycy i przyjaciele szkoły.

W części oficjalnej uroczystości wprowadzono sztandar szkoły przy dźwiękach werbli, odśpiewano hymn narodowy, odczytano uchwałę nadania imienia szkole.

Rodzice przekazali sztandar szkoły uczniom z prośbą, by swoją nauką i postawą umacniali autorytet szkoły, by był otoczony powszechnym szacunkiem i był znakiem uosabiającym Polskę i najwyższe wartości.

Sztandar dla społeczności szkolnej ma znaczenie symboliczne - to znak Polski, ale i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.

Następnie poczet sztandarowy zaprezentował zgromadzonym sztandar szkoły z dokładnym opisem jego wyglądu - awers i rewers.

Sztandar to symbol honoru, godności i największej więzi z ojczyzną. Uczniowie, przejmując sztandar, całowali jego skraj, a potem przyrzekali go czcić, strzec jego honoru i pracować na dobre imię szkoły.

Sztandar ufundowali rodzice uczniów naszej szkoły.

Następnie głos zabrali niektórzy ze zgromadzonych gości, gdzie podkreślano trafność wyboru patrona.

Pan Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński zwrócił uwagę na sukcesy sportowe Agaty Mróz i miłość do drugiego człowieka. Podkreślił, że kochała ponad życie.

Część artystyczna była ostatnim przeżyciem tego dnia. Klasy 4-6 przedstawiły taniec z piłkami, a klasy młodsze zatańczyły układ ze wstążkami, wypuściły 22 balony biało-czerwone /zgodnie z numerem szkoły - SP 22/ i złożyły symboliczną różę pod obrazem Agaty Mróz - malarki P.Magdaleny Koszembar–Copiel w technice sepii.

Po zakończeniu, obfitej w ważne wydarzenia uroczystości, wszyscy zebrani mieli czas na swobodne rozmowy, wpis do księgi pamiątkowej, oglądanie kronik szkolnych,  poczęstunek różnego rodzaju ciast, wymianę spostrzeżeń i podzielenie się wrażeniami.  Zainteresowanie wystawą zdjęć było wielkie, od okresu istnienia szkoły poprzez czas rządów poszczególnych dyrektorów tej szkoły. Wystawę wykonała – P.Hanna Dobiecka - emerytowany nauczyciel. Najmłodsi byli zaangażowani w zabawy z animatorami.

Każdy z gości otrzymał symboliczny upominek.

Krótka refleksja -
          Od dzisiaj - my jako społeczność szkoły, wpatrzeni w naszego patrona – AGATĘ MRÓZ  stawiamy sobie cele do wykonania - wzbijamy się w górę naszych możliwości.

Listy gratulacyjne władz miasta i dyrektorów szkół.

Wszystkim Rodzicom dziękujemy za pomoc i zaangażowanie

- bez Was nie byłoby tak ładnie.

Koordynatorem była - P.Barbara Budzyń

Miłego oglądania...