• 2017/2018

          • Polonistyczne

          •  

            Konkurs Literacki

            Alicja Piechowska z kl. VIb zdobyła  I miejsce w Konkursie Literackim zorganizowanym przez Szkole Podstawowa Nr 6 w Sosnowcu - list otwarty do uczniów, by pomagali niepełnosprawnym. Wczoraj - 9 kwietnia 2018 r. w Parku Sieleckim na Błekitnym Marszu oficjalnie uhonorowano zwycięzców.  Załączamy także  nagrodzoną  pracę konkursową Ani.

            GRATULUJEMY...


             

            Sosnowiec, 07.03.2018r.

             

            Droga Społeczności Uczniowska!

             

                  9 kwietnia 2018r., kolejny raz,  ja i moi przyjaciele będziemy uczestniczyć w „Błękitnym Marszu”. Zwracam się do Was z  gorącym apelem, by każdemu z nas, nie tyko podczas wędrówki ulicami naszego miasta, ale i codziennie,  przyświecała myśl : „Nie zamieniaj serca w twardy głaz…”.

                  Jak Wam wiadomo, tegoroczny Marsz będzie dedykowany naszym rówieśnikom dotkniętym autyzmem i jego, jak niektórzy twierdzą, łagodną formę – zespołem Aspergera. Pomimo ciągłego naświetlania w mediach wiadomości na temat tych niepełnosprawności, my -  uczniowie, nadal mamy niewielką wiedzę na ten temat. Autyzm, zespół Aspergera nie kojarzą się nam zbyt dobrze, nie jesteśmy dostatecznie uświadamiani, choćby w naszych rodzimych placówkach szkolnych, jak takie zaburzenia przebiegają i skąd się biorą. Nikt nas nie uczy, w jaki sposób traktować osoby borykające się z tymi trudnościami, jak je pokochać i przede wszystkim – jak im pomóc. Możecie powiedzieć: „Tak, przecież mamy XXI wiek, dostęp do internetu, mediów. Przecież można sobie przeczytać…”. Odpowiem zdecydowanie: „Owszem, to prawda, ale ilu z nas - nastolatków, ma ochotę odwiedzać takie strony, gdzie nie ma lajków, słodkich komentarzy, pochlebstw i rewelacji?”. I dlatego uważam, że mówienie i edukowanie młodzieży na temat niepełnosprawności jest bardzo ważne. Zdaję sobie sprawę z tego, że naszym zapracowanym wychowawcom często brakuje czasu na bieżące problemy i nie są w stanie wszystkiego nam dokładnie wytłumaczyć. Czas wziąć sprawy w nasze ręce! Zaproponujmy pogadankę na godzinie wychowawczej, poczytajmy  broszury  lub zaprośmy kogoś, dla kogo temat autyzmu jest „chlebem powszednim” . Może się okazać, że taka osoba mieszka za przysłowiowym rogiem, a Ty nawet  nie masz pojęcia o jej istnieniu i trudnościach. Ale zanim to zrobisz, zacznij zmiany od siebie.

               Tak, jesteśmy różni  i niepowtarzalni! Nie dzielmy się na „lepszych”  i „gorszych”! Może Ty – ten „lepszy” potrafisz szybciej biegać, jesteś duszą towarzystwa, ale za to ten  „gorszy” umie obliczyć w pamięci skomplikowane działania, jest ekspertem w jakiejś dziedzinie i nazywa wszystkie kolory świata. Tak, jak Ty ma swoje miejsca, w których czuje się bezpiecznie i tak samo, jak Ty – ten „pełnosprawny” reaguje strachem na różne rzeczy, których nie rozumie. Tak, jak Ty, nie lubi, gdy się z niego drwi i wyśmiewa jego potknięcia. I przede wszystkim, podobnie jak każdy nastolatek, szuka zrozumienia i akceptacji. Kocha i chce być kochanym. Chce słuchać, ale i być wysłuchanym. Uczy się patrzeć, ale i wymaga uwagi. Pragnie się śmiać, a nie być wyśmiewanym.  Pokonując swoje trudności,   stara się  być lepszy, ale i uczy stawania się  lepszym.

                  Mam to szczęście, że wychowuję się w rodzinie tolerancyjnej i świadomej, otwartej na problemy innych ludzi. Moi rodzice są Aniołami w Fundacji JiM, która zajmuje się dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera, więc temat niepełnosprawności nie jest mi obcy. Wiem, że wielu moich rówieśników nie ma takiej świadomości, nie wiedzą, jak takim osobom pomóc i jak je traktować. Metoda jest prosta. Traktujmy niepełnosprawnych  tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.

               Niedługo będziemy mogli się spotkać na „Błękitnym Marszu”, sprawmy, aby tego dnia było wyjątkowo, przede wszystkim dla nas, braci uczniowskiej. Pokażmy, że mamy młode,  gorące serca i dłonie gotowe pomagać innym, że potrafimy przyjąć do naszego grona każdą osobę, bez względu na to, kim jest.

                 Bądźmy razem dla świata, a wtedy świat będzie dla nas…

             

                                                             Alicja Piechowska – uczennica klasy VIb

             


            http://sp22sosnowiec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=409


            Konkurs czytelniczy

            4 kwietnia 2018 r. w klasie 3 a i 3 b odbył się Konkurs Czytelniczy " Pięknie czytam", w ramach realizowanego projektu czytelniczego w naszej szkole. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności głośnego czytania i zainteresowań czytelniczych literaturą dziecięcą, a także kształtowania nawyku czytania i korzystania z biblioteki szkolnej i pozaszkolnej.


            W klasie 3 a nagrody, wyróżnienia i dyplomy za udział otrzymali:

            Adam Feszter - II miejsce,

            Maja Tomecka i Liwia Zdyb - wyróżnienia,

            Agata Wróbel i Bartosz Kubiak - dyplomy za uczestnictwo w konkursie.


            W klasie 3 b nagrody, wyróżnienia i dyplomy za udział otrzymali:

            Dominik Słota - I miejsce

            Natalia Górak - II miejsce

            Dominika Lasa - wyróżnienie

            Małgorzata Matyja i Amelia Janson - dyplomy za uczestnictwo w konkursie.


            http://sp22sosnowiec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=407